Vytvorené: pred rokom

Anorexia

Je najznámejšou poruchou príjmu potravy. Charakterizuje ju vytrvalé zámerné chudnutie, neustála snaha o zníženie hmotnosti, ktorá môže viesť až k úplnému odmietaniu jedla.

Človek s anorexiou má skreslenú predstavu o vlastnom tele. Pripadá si neustále tučný aj keď v skutočnosti váži už len niekoľko kíl. Má skreslené predstavy o vlastnom tele, strach z priberania a z tučnoty. Neustále však tvrdí, že dokáže svoju hmotnosť a príjem potravy kontrolovať. Dokáže zjesť aj len jedno jednoduché jedlo denne (napríklad len jablko), prípadne niektoré dni aj celkom hladovať. Tento výrazný nepomer medzi príjmom a výdajom kalórií vedie k ťažkej podvýžive a k následnej poruche funkcií všetkých telesných orgánov, v krajnom prípade aj k smrti.

Anorexia sa častejšie vyskytuje u dievčat/žien, ako u chlapcov/mužov. Typickým prvým príznakom je strata menštruácie alebo výrazné nepravidelnosti menštruačného cyklu, ktoré môžu viesť až k neplodnosti. V detskom veku je príznakom nenastúpenie puberty.

Výrazne viditeľná je podváha a neustála snaha o ďalšie chudnutie. Pretrváva neschopnosť uvedomiť si závažnosť svojho zdravotného stavu. Anorektik nevníma žiadne riziká, vyplývajúce z nízkej hmotnosti a nesprávneho stravovania. Nevníma ani svoje zdravotné ťažkosti, nepripúšťa, že má problém.