Vytvorené: pred rokom

Ortorexia

Ortorexia je novodobá porucha príjmu potravy, ktorá je častokrát predstupňom k anorexii. Je to pomerne nový pojem, ktorý sa viaže na množstvo informácií o zdravej strave, geneticky neupravovaných, "čistých" potravinách, éčkach, pesticídoch v potravinách, alergénoch, konzervantoch, umelých farbivách, o škodlivosti cukru a soli, mlieka, lepku, živočíšnych produktov a pod.

Človek, ktorý trpí ortorexiou, sa nutkavo vyhýba takýmto potravinám. Pociťuje výčitky, ak skonzumuje "nevhodné", "nezdravé " jedlo či potravinu. Vyhýba sa jedlám príliš sladkým, slaným, výrazne ochuteným, koreneným. Svoju myseľ neustále zamestnáva iba kontrolovaním vlastného jedálnička, vyhľadávaním vhodných potravín, biologicky "čistej" stravy bez chemického ošetrenia a genetickej úpravy. Výrazne sa fixuje na zdravé potraviny, vyhľadáva najmä raw a bio potraviny bez obsahu lepku, cukru, éčiek, neustále kontroluje zloženie jednotlivých výrobkov. Obvykle sa jedná len o veľmi úzku deliacu čiaru medzi zdravým životným štýlom, zdravým stravovaním a rozvojom psychického ochorenia.

Rozdiel medzi anorexiou a ortorexiou je najmä v tom, že kým anorektik sa sústreďuje hlavne na množstvo, kvantitu jedla, ortorektik sa zaoberá najmä jeho kvalitou. Ako všetky ostatné PPP, aj pri ortorexii môže dôjsť k vážnemu ohrozeniu zdravia a k podvýžive.

Do ohrozenej skupiny môžu patriť najmä tí mladí ľudia, ktorí sa zaoberajú športom, modelingom, alebo sa ich záujmy sústreďujú na niektoré z budúcich profesií, závislých na vzhľade (napr. herectvo, moderovanie a pod.)

Ťažkosti môžu okrem zdravotných, fyzických dopadov vyústiť aj v sociálnej izolácii (neuznávanie ľudí, stravujúcich sa "normálne"), k úzkosti či k depresii.